Pleqeri e shkrete - Kendon Tefik Tarushi ne dasmen e stermbeses.

RRAJCA SKENDERBEJ


Katund plak,Shenkolle e Kovanik,
eshte vendi ku miku pritet pa frike,
e para se nuk ke shume kohe me ike.
Me kujtohet kur isha i vogel dhe shkoja tek halla.
Do ta merrte vesh e gjithe mehalla:
Ooo kush me ka ardhe mua sot,
dhe syte i mbusheshin menjehere me lot.
Ushqim bio,mikpritje,zemergjeresi,
e cfare me teper duhet, sofra plot meze,
e shishja mbushur me raki thane,
se keshtu jane rrajcaret e kesaj ane.
Te moshuarit nuk te lene pa bere dolli, pa i pire gotat te gjitha nji e me nji.
Per te shkuar atje do kalosh patjeter,
tek shkalla e Skenderbeut.
Aty pushon pak dhe thua: Si e ka care
malin me shpate!!
Bukurite natyrore te fshatit jane fantastike:
Shkembinj te thepisur qe rrine mbi krye,
poshte zalli me peshkun e rralle,
mulliri shume i vjeter,per ta vizituar eshte nje arsye tjeter.
Fusha e Dardhes me pyllin perreth,
mbuluar me ah pisha e bredh.
Dellinja e zeze caj mali e lule mali,
dhe shume e shume te tjera,lule e bime mjekesore.
Nga Rrajca Skenderbe kane dale:
Drejtore e prokurore ,kengetare e arsimtare,
Inxhiniere e valltare,ca ne sistemin e sotem e ca ne sistemin e pare.
Po dhe shume mergimtare,sipermarres
e te pare,
qe punojne botes mbare.
Por Rrajca nuk ka te ndare,
jemi nje e te pandare,
I themi vetes Rrajcare,
dhe per kete jemi krenare.
Se Rrajcari eshte i drejte,
shikon vec punen e vet,
si ne fshat dhe ne qytet,
po ti biesh Rrajces verdalle,
mbaron ne Kovanik,
e fillon ne Pocivalle.

Poezi nga Bedri Hana

Ju falenderoj per vemendjen tuaj!
25 tetor 2018 ATHINE

Me te lexuarat nga blogu